VM innledes i morgen: «Vi satser på medalje hver dag under mesterskapet!»

25.06.2022 Ivar Haugen

Norge er godt forberedt på det som venter i Danmark både fysisk, teknisk og mentalt.

Over: Ane Dyrkron innleder VM for Norge da hun løper førsteetappe på sprintstafetten i morgen.


- Andrine (Benjaminsen) og Kasper (Fosser) er de to i vårt lag som allerede har «løpt hjem» topplasseringer og medaljer internasjonalt på sprint, men i tillegg har vi mange utøvere i laget som ligger i vannskorpen hvor det bare er et tidsspørsmål før de får det virkelige gjennombruddet, sier landslagssjef Janne Salmi.

 

Han prater da om VM i sprintorientering som innledes med sprintstafett i danske Kolding på søndag.

Der stiller Norge med kvartetten Ane Dyrkorn, Lukas Liland, Kasper Fosser og Andrine Benjaminsen.

To av dem – Dyrkorn og Liland – er debutanter i VM:

 

- Laget vårt er ungt, men vi er godt forberedt både fysisk, teknisk og mentalt, så vi er trygge på det som venter.

 

- Men samtidig er sprintorientering en såpass intensiv øvelse, hvor en må ha den rette balansen mellom løpsfart og o-teknikk – hvor også intuisjonen må være på plass.

- Vi kan ikke regne med at alle utøvere løper uten feil i mesterskapet, men vi har i hvert fall gjort det vi kan i forberedelser og er klar for det som venter.

Etter den nevnte sprintstafetten på søndag, er det knockout sprint – som er en ny VM-øvelse – på tirsdag. Deretter avsluttes mesterskapet med den «tradisjonelle» sprinten – på torsdag.


Altså 3 dager hvor det deles ut VM-medaljer, og dette er noe de norske løperne skal kjempe for:

- Sprint er en øvelse med små marginer, så det er ikke lett å predikere et mål i antall medaljer, men om en ser på slik vi presterte under det som var av sprintløp i fjor – samt verdenscupen i Sverige tidligere i vår, er det kanskje naturlig å se for seg en medalje per dag.

- Samtidig er jeg også opptatt av at hver enkelt løper skal få et løft for egen del hva gjelder prestasjoner på sprint internasjonalt. Det kan være å bli «topp 6», «topp 10» eller «topp 12» for første gang i karrieren.

- Men det er ikke til å legge skjul på at det alltid er fint å komme tilbake til overnattingsstedet etter en konkurransedag med en medalje i bagasjen.


Kasper Fosser «løp hjem» mange av den sorten for det norske laget i fjorårssesongen, og har også vært på pallen tidligere i vår.

Men under onsdagens NM-sprint i Skien sto han på sidelinjen med en vond lyske:

- Når det gjelder Kasper (Fosser) og skaden, blir det en vurdering fra dag til dag. Han har god dialog med både oss og helseteamet, så gjør vi vurderinger i forhold til hvordan han reagerer på belastningen underveis i mesterskapet.

- Vi kommer ikke til å ta noen sjanser med Kasper (Fosser), for han er en ung utøver og skal løpe mye mer både denne sesongen og i resten av sin karriere.
 

- Men det som er klart er at han løper sprintstafetten.


På den distansen var Norge best under verdenscupavslutningen i Italia i fjor høst, mens det ble 3. plass under verdenscupen i svenske Borås tidligere i vår. Under VM i fjor ble det sølv, bak Sverige.


Akkurat der ligger nok litt motivasjon å hente:

 

- Jeg sa tidligere at vi løper for medalje hver dag, men det er ikke til å legge skjul på at det for oss også er viktig å slå svenskene, sier Salmi – med glimt i øyet.


Kampen mot broderfolket er viktig, men fokus er – som alltid i toppidretten – på egen prestasjon, og de norske løperne tar det post for post under mesterskapet i Danmark, før det summeres til slutt.

Alle de tre konkurransene sendes direkte på NRK.

2022_VM_sendetider.JPG



Du kan også følge konkurransene live: her



Se mediaguide for det norske laget:  her


Hjemmesiden til mesterskapet

 

Norges lag:

Damer:                                                                                        
Andrine Benjaminsen, Lillomarka OL - sprintstafett, knockout sprint, sprint           
Ane Dyrkorn, NTNUI - sprintstafett, sprint - reserve knockout sprint                                     
Victoria Hæstad Bjørnstad, Fossum IF - knockout sprint - reserve sprint          
Ingrid Lundanes, NTNUI - sprint                               
Marie Olaussen, Fredrikstad SK - knockout sprint - reserve sprintstafett   

Reserver:
Løperne som finnes i troppen dekker reservebehovet.

Herrer:
Håvard Sandstad Eidsmo, Freidig Spkl - knockout sprint, sprint - reserve sprintstafett
Kasper Fosser, Heming Orientering - sprintstafett, knockout sprint, sprint 
Lukas Liland, Nydalens SK - sprintstafett, sprint
Trond Einar Moen Pedersli, OL Trollelg - kncokout sprint                           

Reserver:
Elias Jonsson, NTNUI - sprint
Eirik Langedal Breivik, NTNUI - knockout sprint

lag.png