Uttak til sprintdistansene under VM!

07.06.2017 Norges Orienteringsforbund

Rutinerte sprintløpere - ispedd debutanter - løper for Norge i Estland.

NM-vinner på sprint, Øystein Kvaal Østerbø, er en del av det norske VM-laget på sprintdistansene.

 

Etter NM-sprint og sprintstafett på Hamar i Pinsehelga har Norges Orienteringsforbund tatt ut det norske laget på sprintdistansene til VM i Estland i månedsskiftet juni – juli.

- Vi har et lag med mange løpere som etter hvert begynner å bli ganske rutinert, men samtidig har vi også noen spennende debutanter som vi gleder oss til å se i konkurranser på aller høyeste nivå, sier landslagssjef Kenneth Buch.

Størst rutine har Kongepokalvinner fra lørdagens individuelle sprint under NM på Hamar, Øystein Kvaal Østerbø, som har løpt sprintdistansene under alle VM siden 2004.

For to av de uttatte løperne til henholdsvis individuell sprint og sprintstafett, blir det imidlertid første gang med VM-deltakelse.

- Det blir spennende å se Nikoline Ekeberg Schjerve og Ingjerd Myhre for første gang i et VM, sier landslagssjefen og legger til at de begge allerede har representert Norge både under verdenscup og EM:

- Å løpe i landslagsdrakten er ikke noe nytt for dem, men akkurat VM er alltid noe ekstra.

Schjerve debuterer med individuell sprint, mens Myhre – som også skal løpe mellomdistanse og skogsstafett – løper sprintstafetten som sin første distanse i mesterskapet.   

- Vi har størst forventninger til de mer rutinerte løperne. Men samtidig er det ingen som står «med lua i hånden» når de løper VM for Norge.

 - Nå gleder vi oss veldig til den siste finpussen.

Hele det norske VM-laget drar til VM-landet Estland på fredag for en liten uke med VM-precamp.

Selve mesterskapet innledes med sprintdistansene, med individuell sprint kvalifisering 30. juni, individuell sprint finale 1. juli og sprintstafett 2. juli.

Det norske laget som løper skogsdistansene finner du: her

 

Hjemmesiden til mesterskapet

 

Uttak VM sprintdistanser

Sprint individuelt herrer:
Gaute Hallan Steiwer, Lillomarka OL
Håkon Jarvis Westergård, Järla IF OK/Varegg Fleridrett
Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö/Bækkelagets SK

1.reserve: Jon Aukrust Osmoen, NTNUI

Sprint individuelt damer:
Ida Marie Næss Bjørgul, Paimion Rasti/Halden SK
Silje Ekroll Jahren, Sävedalens AIK/Raumar OL
Nikoline Ekeberg Schjerve, Bækkelagets SK

1.reserve: Lone Brochmann, Bækkelagets SK

Sprintstafett:
Ingjerd Myhre, IFK Göteborg/Kongsberg OL
Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö/Bækkelagets SK
Håkon Jarvis Westergård, Järla IF OK/Varegg Fleridrett
Ida Marie Næss Bjørgul, Paimoin Rasti/Halden SK


Reserver:
Silje Ekroll Jahren, Sävedalens AIK
Jon Aukrust Osmoen, NTNUI