Tyrving med NM-gull på sprintstafett!

05.09.2021 Ivar Haugen

Best etter 4 etapper i Frognerparken i dag.


Over: Kvartetten som i dag tok NM-gull på sprintstafett.
 

- Jeg fikk bare stole på meg selv og de veivalgene jeg bestemte meg for. Og på slutten var det løpsfarten som avgjorde, oppsummerte Marion Aebi etter å ha løpt Tyrving inn til seier på dagens NM-sprintstafett.

 

Den sveitsiske Tyrving-løperen – som løp verdenscup for Sveits i august – ble sendt ut på sisteetappe 40-tallet sekunder bak Bækkelagets SK – som da var i teten.

 

Aebi var da sammen med fjorårsvinner NTNUI og Ingrid Lundanes i jakten på ledende Åsne Skram Trømborg – som løp sisteetappe for Bækkelagets SK.


Allerede på publikumspost ved arena var Aebi og Lundanes forbi Skram Trømborg, dermed handlet det om Tyrving og NTNUI på den siste lille runden.

 

- Jeg var mer bestemt enn Ingrid (Lundanes), og avgjorde nok på det, sa Aebi – og viste på kartet hvor Lundanes tapte sekunder.

 

Til slutt var det drøye halvminuttet fra Aebi og Tyrving ned til NTNUI – på andreplass. Bækkelagets SK tok bronsen.


- Målet var medalje, smilte både Karl Fremstad og Håkon Jarvis Drage  – som løp henholdsvis 2.- og 3. etappe for vinnerlaget.


Det var Ingjerd Myhre som innledet for gullvinnerne.


Etter tilnærmet feilfri løping gjennom fire etapper i Frognerparken bel det altså NM-gull til klubben som fra tidligere kunne skilte med 2 bronsemedaljer fra NM-sprintstafett:

 

- Vi hadde et jevnt bra lag, og det kommer en langt med, sa trener Ivar Lundanes.


NM-gull er det lengste en kan strekke det på nasjonalt nivå.


Et gull som de altså vant foran NTNUI – som hadde Emma Arnesen, Markus Kjærner Semb, Audun Heimdal og Ingrid Lundanes på sitt lag.


Bronsevinnerne i Bækkelagets SK besto av Malin Sandstad, Øystein Kvaal Østerbø, Ralph Street og Åsne Skram Trømborg.


Nå får løperne 3 rolige dager med beina høyt, før NM-uken i Telemark – med Porsgrunn OL som arrangør – drar i gang med langdistanse på torsdag.

 

Resultater:

1

(3)

 

Tyrving IL lag 1

01:03:16

 

 

 

2

(1)

 

NTNUI lag 1

01:03:49

+00:33

 

 

3

(4)

 

Bækkelagets SK lag 1

01:04:03

+00:47

 

 

4

(6)

 

Nydalens SK lag 1

01:04:31

+01:15

 

 

5

(7)

 

Nydalens SK lag 2

01:05:57

+02:41

 

 

6

(17)

 

Kristiansand OK lag 1

01:06:12

+02:56

 

 

7

(8)

 

Freidig lag 1

01:06:42

+03:26

 

 

8

(2)

 

Fossum IF lag 1

01:06:57

+03:41

 

 

9

(5)

 

NTNUI lag 2

01:06:59

+03:43

 

 

10

(51)

 

NTNUI lag 4

01:07:55

+04:39