Toppet en god høst med NM-gull på natten!

13.10.2018 Ivar Haugen

Nydalens SK best i både herre- og dameklassen under NM-natt.

 

 

- Jeg er veldig godt fornøyd, smilte veteranen Anders Nordberg etter at han hadde satt på plass hele feltet og gått til topps under lørdagskveldens NM-natt i Drammensmarka.

 

- Jeg har vært i god form i hele høst, og var veldig giret på å prestere i dag, fortsatte 40-åringen som i dag altså satt på plass sine yngre konkurrenter.


Nydalens SK sin «spillende trener» har levert bra i hele høst – med NM-sølv på mellomdistanse og gull på NM-stafett – fra NM-uka.


Men da uten at verdensstjerner som Olav Lundanes har vært til start.


(fortsetter under bildet)

 

unnamed file

Olav Lundanes og Anders Nordberg diskuterer veivalg.

 

I dag måtte nevnte Lundanes konstatere at den nesten ti år eldre Nordberg fremdeles har både nøyaktighet i o-teknikken og fart i beina til å holde unna når det handler om krevende nattorientering.

 

-Underveis skjønte jeg at det var et bra løp, og da pushet jeg bra på slutten, sa Nordberg som da kunne konstatere at det ble snaue minuttet ned til Lundanes på andreplass.

 

Bjørn Ekeberg – som la beslag på den 3 pallplassen – var over 2 minutter bak Nordberg.

 

I dameklassen var det Nordbergs klubbvenninne Siri Ulvestad som var i en klasse for seg.

 

- Det var utrolig moro, smilte jenta som med dagens seier tok steget opp et trinn på seierspallen fra fjorårets sølvplass.

 

- Jeg tok igjen Maren Jansson Haverstad ganske tidlig i løpet, og det hjelper litt med to lykter – og Maren (Jansson Haverstad) er dyktig på natten (vant NM-natt i fjor red. anm.), men jeg hadde også god kontroll.

 

- Det var bare utrolig moro å gå til topps.

 

Rett fra verdenscupfinale – via et onsdagsløp på natten i midtuken – til suveren seier i NM-natt, og da må det være lov å drømme om hjemme-VM i Østfold i august:

 

- Det kan bli veldig moro, men det er veldig mange sterke norske løpere, sa Ulvestad megetsigende om det.

 

Men i dag var det i hvert fall igjen som var sterkere enn Ulvestad. Hun vant over 2 minutter foran Marianne Andersen. Fjorårsvinner Maren Jansson Haverstad ble i dag nummer 3.

 

Juniorklassene under NM-natt ble vunnet av Kasper Fosser, Ane Dyrkorn, Sander Arntzen og Lotte Jauhojärvi Markussen.

 

Dagens resultater dannner utgangspukt for jakstarten under morgendagens finale i Sport8Norgescup.

 

 

Resultater:

Herrer senior:

1

(62)

Nordberg, Anders

Nydalens SK

59:08

 

 

2

(71)

Lundanes, Olav

Halden SK

01:00:07

+00:59

 

3

(69)

Ekeberg, Bjørn

IL Tyrving

01:01:33

+02:25

 

4

(66)

Aukrust Osmoen, Jon

Nydalens SK

01:03:34

+04:26

 

5

(68)

Bergset, Isak

Frol IL

01:03:35

+04:27

 

6

(43)

Hovind, Eirik Kamstrup

Nydalens SK

01:03:42

+04:34

 

7

(39)

Cherry, Alan

Nydalens SK

01:04:12

+05:04

 

8

(15)

Granqvist, Emil

NTNUI

01:04:52

+05:44

 

9

(59)

Wästlund, Simen Hjalmar

Bækkelagets SK

01:05:35

+06:27

 

10

(42)

Speake, Matthew

Bækkelagets SK

01:06:42

+07:34

 


Damer senior:

1

(138)

Ulvestad, Siri

Nydalens SK

59:19

 

 

2

(141)

Andersen, Marianne

Kristiansand OK

01:01:56

+02:37

 

3

(137)

Haverstad, Maren Jansson

NTNUI

01:02:26

+03:07

 

4

(140)

Olaussen, Marie

Fredrikstad SK

01:04:51

+05:32

 

5

(131)

Gulbrandsen, Ingrid

NTNUI

01:05:18

+05:59

 

6

(144)

Kolstad, Karen Oline

NTNUI

01:05:47

+06:28

 

7

(128)

Berglia, Kristine

Eiker OL

01:06:06

+06:47

 

8

(135)

Steiwer, Kine Hallan

Halden SK

01:06:25

+07:06

 

9

(139)

Myhre, Ingjerd

Kongsberg OL

01:07:55

+08:36

 

10

(143)

Eide, Ingeborg

Byåsen IL

01:08:53

+09:34

 


Herrer eldre junior:

1

(230)

Fosser, Kasper

Heming Orientering

49:36

 

 

2

(228)

Liland, Lukas

Nydalens SK

54:28

+04:52

 

3

(221)

Martinsen, Herman Ryen

Fredrikstad SK

55:17

+05:41

 

4

(229)

Breivik, Eirik Langedal

Nydalens SK

56:31

+06:55

 

5

(225)

Hjermstad, Erling

Fossum IF

57:04

+07:28

 

6

(226)

Daland, Sebastian

Kristiansand OK

57:11

+07:35

 

 

Herrer yngre junior:

1

(456)

Arntzen, Sander

Asker Skiklubb

43:09

 

 

2

(455)

Jonsson, Isak

Nydalens SK

44:51

+01:42

 

3

(451)

Heimdal, Aslak

Konnerud IL

45:23

+02:14

 

4

(454)

Hellerud, Niels Christian

Halden SK

48:01

+04:52

 

5

(453)

Eidsmo, Mats

Freidig

49:17

+06:08

 

6

(444)

Rykkje, Kristian

Varegg Fleridrett

49:50

+06:41

 

 

Damer eldre junior:

1

(327)

Dyrkorn, Ane

Eiker OL

45:03

 

21:20:03

2

(330)

Bjørnstad, Victoria Hæstad

Fossum IF

45:12

+00:09

21:29:12

3

(326)

Strand, Synne

Asker Skiklubb

47:59

+02:56

21:19:59

4

(328)

Farnes Hennum, Tilla

Asker Skiklubb

48:18

+03:15

21:26:18

5

(325)

Eide, Ragnhild

Byåsen IL

49:10

+04:07

21:18:10

6

(329)

Sandstad, Malin

Freidig

50:24

+05:21

21:31:24

 

Damer yngre junior:

1

(536)

Markussen, Lotte Jauhojärvi

Asker Skiklubb

39:01

 

 

2

(544)

Baklid, Jenny

Konnerud IL

41:06

+02:05

 

3

(541)

Wiklund, Ragne

Nydalens SK

42:16

+03:15

 

4

(545)

Haavengen, Marlin

Kongsberg OL

42:53

+03:52

 

5

(543)

Gjølsjø, Aurora

OK Moss

43:31

+04:30

 

6

(529)

Strand, Tale

Kongsberg OL

44:26

+05:25