Slik følger du VM i Latvia!

03.08.2018 Norges Orienteringsforbund

Årets VM innledes med sprintdistansene helgen 4. - 5. august.

 

 

unnamed file

Årets VM i Latvia innledes med sprintdistansene helgen 4. – 5. august.

Dette er det 35. VM i orientering, og det er ventet nærmere 300 løpere til mesterskapet som er det første som finner sted i Latvia.

Første helgen – altså under sprintdistansene – er det hovedstaden Riga som er i begivenhetenes sentrum, før en forflytter seg til Sigulda for skogsdistansene når en kommer til mellomdistansen 7. august.

Mesterskapet sendes ikke på norsk TV, men du kan følge mesterskapet live: her

Hjemmesiden til mesterskapet
 

Program VM i Latvia:
Lørdag 4. august 14.30 – 17.00 sprint kvalifisering og finale, gamlebyen Riga
Søndag 5. august 14.30 – 17.00 sprintstafett, Ägenskalns, Riga
Tirsdag 7. august 11.00 – 17.00 mellomdistanse, Sigulda
Torsdag 9. august 12.00 – 17.00 stafett, Turaida, Sigulda
Lørdag 11. august 12.45 – 17.00 langdistanse, Turaida, Sigulda

 

Norges lag til mesterskapet:

Damer:

Sigrid Alexandersen, NTNUI
Marianne Andersen, Kristiansand OK
Andrine Benjaminsen, Lillomarka OL
Silje Ekroll Jahren, Raumar OL
Ingjerd Myhre, Kongsberg OL
Kamilla Olaussen, Fredrikstad SK

Herrer:

Magne Dæhli, Halden SK
Eskil Kinneberg, IFK Göteborg
Olav Lundanes, Paimion Rasti
Jon Aukrust Osmoen, Nydalens SK
Trond Einar Moen Pedersli, OL Trollelg
Gaute Hallan Steiwer, Fredrikstad SK
Håkon Jarvis Westergård, Varegg Fleridrett
Øystein Kvaal Østerbø, Bækkelagets SK

 

Detaljert informasjon om den norske troppen, med meritter og hvilke distanser hver enkelt skal løpe, finner du: her

 

Resultater fra de siste VM ser du nedenfor:

Individuelle medaljevinnere i de fem siste verdensmesterskapene:

Estland 2017

SPRINT
Menn: 1. Daniel Hubmann, Sveits, 2. Frederic Tranchand, Frankrike, 3. Jerker Lysell, Sverige.

Kvinner: 1. Maja Alm, Danmark, 2. Natalia Gemperle, Russland, 3. Galina Vinogradova, Russland.

MELLOMDISTANSE
Menn: 1. Thierry Gueorgiou, Frankrike, 2. Fabian Hertner, Sveits, 3. Oleksands Kratov, Ukraina.

Kvinner: 1. Tove Alexandersson, Sverige, 2. Marianne Andersen, Norge, 3. Venla Harju, Finland.

LANGDISTANSE:
Menn: 1. Olav Lundanes, Norge, 2. Leonid Novikov, Russland, 3. William Lind, Sverige.

Kvinner: Tove Alexandersson, Sverige, 2. Maja Alm, Danmark, 3. Natalia Gemperle, Russland.

Sverige 2016

SPRINT
Menn: 1. Jerker Lysell, Sverige, 2. Matthias Kyburz, Sveits, 3. Daniel Hubmann, Sveits.

Kvinner: 1. Maja Alm, -danmark, 2. Judith Wyder, Sveits, 3. Anastasia Denisova, Hviterussland.

MELLOMDISTANSE
Menn: 1. Matthias Kyburz, Sveits, 2. Olav Lundanes, Norge, 3. Daniel Hubmann, Sveits.

Kvinner: 1. Tove Alexandersson, Sverige, 2. Heidi Østlid Bagstevold, Norge, 3. Natalia Gemperle, Russland.

LANGDISTANSE:
Menn: 1. Olav Lundanes, Norge, 2. Thierry Gueorgiou, Frankrike, 3. Daniel Hubmann, Sveits.

Kvinner: 1. Tove Alexandersson, Sverige, 2. Natalia Gemperle, Russland, 3. Anne Margrethe Hausken Nordberg, Norge.

Skottland 2015

SPRINT
Menn: 1. Jonas Leandersson, Sverige, 2. Martin Hubmann, Sveits, 3. Jerker Lysell, Sverige.

Kvinner: 1. Maja Alm, Danmark, 2. Nadiya Volynska, Ukraina, 3. Galina Vinogradova, Russland.

MELLOMDISTANSE
Menn: 1. Daniel Hubmann, Sveits, 2. Lucas Basset, Frankrike, 3. Olle Boström, Sverige.

Kvinner: 1. Annika Billstam, Sverige, 2. Merja Rantanen, Finland, 3. Emma Johansson, Sverige.

LANGDISTANSE:
Menn: 1. Thierry Gueorgiou, Frankrike, 2. Daniel Hubmann, Sveits, 3. Olav Lundanes, Norge.

Kvinner: 1. Ida Bobach, Danmark, 2. Mari Fasting, Norge, 3. Svetlana Mironova, Russland.

Italia 2014

SPRINT
Menn: 1. Søren Bobach, Danmark, 2. Daniel Hubmann, Sveits, 3. Tue Lassen, Danmark

Kvinner: 1. Judith Wyder, Sveits, 2. Tove Alexandersson, Sverige, 3. Maja Alm, Danmark.

MELLOMDISTANSE
Menn: 1. Olav Lundanes, Norge, 2. Fabian Hertner, Sveits, 3. Oleksandr Kratov, Ukraina

Kvinner: 1. Annika Billstam, Sverige, 2. Ida Bobach, Danmark, 3. Tove Alexandersson, Sverige.

LANGDISTANSE:
Menn: 1. Thierry Gueorgiou, Frankrike, 2. Daniel Hubmann, Sveits, 3. Olav Lundanes, Norge.

Kvinner: 1. Svetlana Mironova, Russland, 2. Tove Alexandersson, Sverige, 3. Judith Wyder, Sveits.

 

 

Finland 2013

SPRINT
Menn: Mårten Boström, finland, 2) Scott Fraser, Storbrittania, 3) Jonas Leandersson, Sverige. 

Kvinner: 1) Simone Niggli, Sveits, 2) Annika Billstam, Sverige, 3) Venla Niemi, Finland

MELLOMDISTANSE
Menn: Leonid Novikov, Russland, 2) Thierry Gueorgiou, Frankrike, 3) Gustav Bergman, Sverige 

Kvinner: Simone Niggli, Sveits, 2) Tove Alexandersson, Sverige, 3) Merja Rantanen, Finland 

LANGDISTANSE:
Menn: 1. Thierry Gueorgiou, Frankrike, 2. Jani Lakanen, Finland, 3. Edgar Bertuks, Latvia.

Kvinner: Simone Niggli, Sveits, 2) Tove Alexandersson, Sverige, 3) Lena Eliasson, Sverige.