Siste VM-forberedelser og granskningsløp

02.07.2018 Ivar Haugen

Landslaget er denne uken på samling i Latvia.

 

Birgitte Husebye og Kamilla Olaussen diskuterer hvordan en best tar seg frem mellom postene i Latvia.

 

I månedsskiftet mai – juni hadde landslagssjef Jørgen Rostrup med seg en gjeng løpere på samling i VM-landet Latvia, for forberedelser og granskningsløp.

 

Denne uken er det samme melodi, men med hakket mer alvor i blikket og – om mulig – enda mer VM-fokus.

 

- Det handler om VM-spesifikk trening, samt VM-granskningsløp, forteller landslagssjefen.

 

Den 23 løpere store troppen til samlingen blir fulltallig i løpet av tirsdagen.

 

Onsdag synkroniseres klokkene, og det gjøres klart for første granskningsløp.

 

- Selv om det erlagt inn granskningsløp under samlingen, vil en ha stort fokus på VM-spesifikk trening, med tilvenning i VM-relevant terreng.

 

- Nå begynner vi etter hvert også å nærme oss tidspunktet for VM, og da er vegetasjonen tilnærmet slik den vil være under mesterskapet.

 

En del løpere er allerede på plass i VM-landet.

 

Men troppen for samlingen blir altså komplettert i løpet av morgendagen, og en jobber da med VM for øyet frem til hjemreise om en ukes tid, mandag 9. juli.

 

Da skal løperne ha tilegnet seg et godt bilde av hva som venter dem den første dele av august, og landslagssjefen har en tanke om hvem skal kunne få muligheten til å representere Norge på det aller høyeste nivået denne sommeren.

 

- Når en ser på de resultatene vi hadde under EM i vår, hvor vi er en av de beste nasjonene, er det ingen grunn til at vi skal ha noe lavere ambisjoner under VM her i Latvia.

 

- Vårt mål er å kjempe om medaljer på alle distanser, og få med oss et par gullmedaljer hjem til Norge.

 

- For lagets del er det også viktig at vi er med og kjemper om medaljer på alle de tre stafettene i løpet av VM-uken.

 

Da er listen lagt ved inngangen til Rostrups første VM ved roret som norsk landslagssjef.

  

Løpere som er på samling i Latvia denne uken:

Herrer:
Emil Ahlbäck, Fossum IF
Dag Blandkjenn, Kristiansand OK
Magne Dæhli, Halden SK
Karl Fremstad, IL Tyrving
Jo Forseth Indgaard, Frol IL
Eskil Kinneberg, IFK Göteborg
Olav Lundanes, Paimion Rasti
Trond Einar Moen Pedersli, OL Trollelg
Jon Aukrust Osmoen, Nydalens SK
Paul Sirum, Frol IL
Yngve Skogstad, Frol IL
Gaute Hallan Steiwer, Fredrikstad SK
Håkon Jarvis Westergård, Varegg Fleridrett
Øystein Kvaal Østerbø, Bækkelagets SK

Damer:
Sigrid Alexandersen, NTNUI
Marianne Andersen, Kristiansand OK
Andrine Benjaminsen, Lillomarka OL
Kristine Fjellanger, Varegg
Silje Ekroll Jahren, Raumar OL
Ingjerd Myhre, Kongsberg OL
Kamilla Olaussen, Fredrikstad SK
Marie Olaussen, Fredrikstad SK
Kine Hallan Steiwer, Halden SK