- Min største prestasjon i ski-o løypa

23.03.2019 Ivar Haugen

Heimdal med VM-sølv på mellomdistanse – Ulvensøen nummer 4.

 

Medaljetrioen i herreklassen i dag. Foto: Frode Kamsvåg

 

 

- Dette er det beste jeg har gjort i ski-o løypen, sier Audun Heimdal etter dagens sølvmedalje på mellomdistansen under ski-o VM i Pietå.

 

- Men det passet meg også veldig bra, med teknisk krevende løype og 3 kartbytter, fortsetter unggutten fra Konnerud, som i dag bare hadde Erik Rost foran seg i mål på fellesstarten.

 

- Jeg skjønte ikke før på oppløpet at det var et medaljeløp. Da hadde jeg akkurat passert Gion Schnyder (bronsevinner red. anm.), og så bare Erik Rost foran meg.

 

Rost har nå til sammen 3 VM-gull, etter seier både i dag og under sprinten (delt seier) på torsdag).

 

For Heimdal var dette første VM-medalje, og den – hittil – største dagen i ski-o sammenheng:

 

- Jeg har pallplass fra verdenscup i fjor og fra Universiaden i år, men dette er nok det største jeg har oppnådd.

 

Det gir også grunn til å håpe på mer medaljemoro under stafetten i morgen:

 

- Jeg håper at jeg – med dagens løp – er klar for laget, og da må vi gå for medalje.

 

I dameklassen ble det ikke norsk medalje, men en sterk 4. plass til Anna Ulvensøen i konkurransen hvor dobbeltvinner fra tidligere i mesterskapet, svenske Tove Alexandersson, måtte strekke våpen i kampen mot Mariya Kechkina.

 

Sistnevnte vant 10 sekunder foran Alexandersson, med Alena Trapeznikova på 3. plass – nesten 2 minutter bak.

 

Ellers finner vi Evine Westli Andersen(13), Bjørnar Kvåle(15), Jørgen Madslien(16), Tilla Farnes Hennum(17) og Lars Moholdt(20) alle inne blant de 20 beste under VMs siste individuelle konkurranse.

 

Mesterskapet avsluttes – som nevnt – med stafetter i morgen.

 

 

Resultater

Herrer senior:

1-Erik Rost                      Swedish Orienteering Federation            52:36 (1)             +00:00
2-Audun Heimdal            Norwegian Orienteering Federation       52:41 (2)             +00:05
3-Gion Schnyder             Swiss Orienteering                                  52:47 (3)             +00:11
4-Sergey Gorlanov          Russian Orienteering Federation             52:50 (4)             +00:14
5-Vladislav Kiselev          Russian Orienteering Federation             52:51 (5)             +00:15
6-Andrey Lamov              Russian Orienteering Federation             52:52 (6)             +00:16

Øvrige norske:
15-Bjørnar Kvåle              Norwegian Orienteering Federation       53:20 (15)           +00:44
16-Jørgen Madslien        Norwegian Orienteering Federation       53:27 (16)           +00:51
20-Lars Moholdt              Norwegian Orienteering Federation       55:54 (20)           +03:18

Damer:senior
1-Mariya Kechkina          Russian Orienteering Federation             44:52 (1)             +00:00
2-Tove Alexandersson   Swedish Orienteering Federation            45:02 (2)             +00:10
3-Alena Trapeznikova    Russian Orienteering Federation             46:44 (3)             +01:52
4-Anna Ulvensøen          Norwegian Orienteering Federation       47:21 (4)             +02:29
5-Linda Lindkvist              Swedish Orienteering Federation            47:26 (5)             +02:34
6-Evelina Wickbom         Swedish Orienteering Federation            47:39 (6)             +02:47

Øvrige norske:                                                                                                                                                              
13-Evine W Andersen    Norwegian Orienteering Federation       49:01 (13)           +04:09
17-Tilla F Hennum           Norwegian Orienteering Federation       50:39 (17)           +05:47