Lundanes og Benjaminsen med klare seire!

21.09.2018 Ivar Haugen

Sprintet best i vinden i Sandefjord.

 

 

- Jeg har gjort et dårlig veivalg til 3. post, men ellers er det et godt løp. Jeg er fornøyd, sa Olav Lundanes etter å ha løpt inn til klar seier under sprinten i Sport8Norgescep i Bugårdsparken i Sandefjord i dag.


Karen som søndag vant det finske mesterskapet på denne distansen var best også mot sine norske konkurrenter, og henviste VM-løper Jon Aukrust Osmoen til 2. plass med snaue halvminuttets margin. Emil Ahlbäck – som på grunn av avreise til Danmark og Euromeeting med sprintfokus hadde tidlig startnummer i dag – ble nummer 3, bare 2 små sekunder bak Osmoen.

 

(fortsetter under bildet)

DSC_0208 (2)-470.jpg

Olav Lundanes og junioren Kasper Fosser hadde en tøff sekundstrid, men det viste seg at sistnevnte hadde vært på en feil post underveis i løypen, o ble dermed diskvalifisert.

Lundanes hadde snaue halvminuttet til gode på nest beste løper, noe som må kunne betegnes som solid margin på sprintorientering.

Men landslagskollega Andrine Benjaminsen var hakket bedre, hun vant med 48 sekunders margin til Ingjerd Myhre.

 

- Jeg har løpt bra. Men på grunn av sykdom den siste uken, føltes det tungt fysisk. Uansett har jeg «pushet» bra hele veien, og jeg er litt overrasket over at det ble såpass stor avstand ned til de andre, sa dagens navn i dameklassen.

 

Litt av forklaringen på at det ble såpass stor margin var at en del av løperne stemplet på feil poster underveis, og dermed ble diskvalifisert.

 

Men det er rett poster i korrekt rekkefølge som gjelder, og av de som hadde gjort kontorarbeidet korrekt var det altså Benjaminsen foran Ingjerd Myhre og Siri Ulvestad denne fredagsettermiddagen som ellers var preget av sterke vindkast og regn i Sandefjord.

 

Juniorklassene ble vunnet av Jørgen Baklid, Malin Sandstad, Isak Jonsson og Pernille Katla i det som var første konkurranse under en begivenhetsrik helg i o-idrettens tegn i Sandefjord.

 

I morgen fortsetter det med nytt løp i Sport8Norgescup, da over mellomdistanse i Kodal. Da løper også 16-åringene O-idol.

 

Under dagens sprint for 16-åringene, som ble en slags «oppvarming» før O-idol i morgen, var det trønderne Tobias Alstad og Frida Haugskott som vant.

 

 

 

 

Resultater:

H21:

1

(37)

Lundanes , Olav

Paimion Rasti

13:39

 

 

2

(36)

Aukrust Osmoen , Jon

Nydalens SK

14:06

+00:27

 

3

(42)

Ahlbäck , Emil

Fossum IF

14:08

+00:29

 

4

(22)

Mølnvik , Elias T.

NTNUI

14:35

+00:56

 

5

(30)

Størmer , Oskar

Fossum IF

14:38

+00:59

 

6

(28)

Melsom , Einar

Fossum IF

14:41

+01:02

 

7

(33)

Fremstad , Karl

IL Tyrving

14:43

+01:04

 

8

(35)

Sirum , Paul

Frol IL

14:46

+01:07

 

9

(29)

Wiggen , Øyvind

Byåsen IL

14:53

+01:14

 

10

(23)

Sundsvik , Stian

Frol IL

14:59

+01:20

 

 

D 21:

1

(331)

Benjaminsen , Andrine

Lillomarka OL

14:46

 

 

2

(330)

Myhre , Ingjerd

Kongsberg OL

15:34

+00:48

 

3

(315)

Ulvestad , Siri

Nydalens SK

15:41

+00:55

 

4

(328)

Eide , Ingeborg

Byåsen IL

15:54

+01:08

 

5

(332)

Fjellanger , Kristine

Varegg Fleridrett

16:00

+01:14

 

6

(329)

Bjørnstad , Victoria Hæstad

Fossum IF

16:14

+01:28

 

7

(322)

Gløersen , Marthe

Bækkelagets SK

16:26

+01:40

 

7

(323)

Westli Andersen , Emilie

Løten o-lag

16:26

+01:40

 

9

(333)

Brochmann , Lone

Bækkelagets SK

16:39

+01:53

 

10

(327)

Lundanes , Ingrid

NTNUI

16:47

+02:01

 

 

H 19 – 20:

1

(130)

Baklid , Jørgen

Konnerud IL

13:54

 

 

2

(128)

Liland , Lukas

Nydalens SK

14:12

+00:18

 

3

(135)

Daland , Sebastian

Kristiansand OK

14:25

+00:31

 

4

(124)

Storhov , Oskar Spets

Freidig

14:38

+00:44

 

5

(133)

Breivik , Eirik Langedal

Nydalens SK

14:42

+00:48

 

5

(131)

Hjermstad , Erling

Fossum IF

14:42

+00:48

 

 

D 19 – 20:

1

(424)

Sandstad , Malin

Freidig

14:39

 

 

2

(421)

Farnes Hennum , Tilla

Asker Skiklubb

15:01

+00:22

 

3

(425)

Sikkeland , Oda J

IL Tyrving

15:10

+00:31

 

4

(423)

Olaussen , Idun Kristine Felde

Halden SK

15:22

+00:43

 

5

(428)

Dyrkorn , Ane

Eiker OL

15:24

+00:45

 

6

(418)

Melkild , Vera

Freidig

15:37

+00:58

 


H 17 – 18:

1

(262)

Jonsson , Isak

Nydalens SK

13:21

 

 

2

(263)

Heimdal , Aslak

Konnerud IL

13:43

+00:22

 

3

(258)

Arntzen , Sander

Asker Skiklubb

13:55

+00:34

 

4

(256)

Storhov , Simen Spets

Freidig

14:02

+00:41

 

5

(261)

Eidsmo , Mats

Freidig

14:21

+01:00

 

6

(249)

Lynum , Kristian Fredrik

Freidig

14:42

+01:21

 


D 17 – 18:

1

(554)

Katla , Pernille

Fossum IF

14:41

 

 

2

(555)

Ranvik , Andrea

Konnerud IL

14:54

+00:13

 

3

(548)

Vassend , Hanne

Porsgrunn OL

14:55

+00:14

 

4

(550)

Hanssen , Lene Berg

Byåsen IL

14:57

+00:16

 

5

(549)

Haavengen , Marlin

Kongsberg OL

15:03

+00:22

 

6

(533)

Eger , Helene

Kongsberg OL

15:36

+00:55

 

 

 

D 16:

1

(613)

Haugskott , Frida

OL Trollelg

14:05

 

 

2

(621)

Haavengen , Åsne

Kongsberg OL

15:11

+01:06

 

3

(626)

Jacobsen-Gaski , Anna

Bardu IL

16:18

+02:13

 

4

(617)

Breivik , Yngvild Langedal

Nydalens SK

16:30

+02:25

 

5

(615)

Bakken , Marte Madslien

Nydalens SK

16:56

+02:51

 

6

(623)

Tyse , Oda Isnes

Eiker OL

17:32

+03:27

 

 

H 16:

1

(722)

Alstad , Tobias

Frol IL

14:17

 

 

2

(707)

Bjørk , Cornelius

Sandefjord OK

14:26

+00:09

 

3

(732)

Schjølberg , Jørgen

Tynset IF

15:42

+01:25

 

4

(708)

Lysaker , Birk Bell

Fana IL

15:55

+01:38

 

5

(712)

Helminsen , Kristoffer B.

Fredrikstad SK

16:00

+01:43

 

6

(719)

Drage , Vetle

Kongsberg OL

16:09

+01:52