Krogh med junior-VM sølv i ski-o!

25.02.2020 Norges Orienteringsforbund

Bare sekunder fra seieren på dagens fellesstart.

 

Medaljevinnerne på dagens fellesstart. Foto: O. Sætra

 

- Det var veldig moro, sa Ane Sofie Krogh etter å ha gått inn til 2. plass og sølvmedalje på dagens fellesstart over mellomdistanse under junior-VM i ski-o i svenske Vindeln – utenfor Umeå.

 

Jenta ned klubbadresse Oppsal lyktes meget bra da verdens beste juniorer gikk jente mot jente:

 

- Det var mye skuterspor, og veldig teknisk krevende. Derfor var det viktig å ha god kontroll på kartet. I tillegg måtte en holde seg på beina – og svinge unna de som falt – i de tøffe nedoverbakkene mot slutten, forteller ungjenta som viste form med bronse under senior-NM på samme distanse for en drøy uke siden.

 

Men i dag var hun bare ett sekund bak vinneren, Zoya Chernykh fra Russland.

 

- Det kunne gjerne vært 50 meter lenger i motbakke opp til mål, sier jenta som gikk seg opp fra 5. til 2. plass fra stempling på sistepost til mål – før hun legger til:

 

- Jeg er godt fornøyd med sølv!

 

Judita Traubaite fra Litauen ble nummer 3.

 

Hos gutta var det dobbelt Russland, med Nikolai Taran foran Maksim Zhilin.

Corsin Boos fra Sveits tok bronsen.


Isak Jonsson var her beste norske med 8. plass. Even Lindaas ble nummer 10, Henrik Fredriksen Aas nummer 13, Aslak Heimdal nummer 18, Eskil Frøisland 21 og Trygve Myhr gikk i mål til 26. plass.

 

Kristin Melby Jacobsen var nest best av de norske jentene med 10. plass. Jenny Baklid ble nummer 11, Birgit Dorthea Kleppa Madslien nummer 14 og Kristine Kravdal nummer 23.

 

I morgen avsluttes junior-VM med stafetter.

 

 

 

Resultater:

Junior damer:

1

Zoya Chernykh
Russia National Team

 

 

 

28:52 (1)
+00:00

2

Ane Sofie Krogh
Norwegian National Team

 

 

 

28:53 (2)
+00:01

3

Judita Traubaite
Lithuanian National Team

 

 

 

28:54 (3)
+00:02

4

Varvara Ermolaeva
Russia National Team

 

 

 

28:56 (4)
+00:04

5

Kaisa Klemettinen
Finnish National Team

 

 

 

29:00 (5)
+00:08

6

Maria Hoskari
Finnish National Team

 

 

 

29:09 (6)
+00:17

Øvrige norske:

10

Kristin Melby Jacobsen
Norwegian National Team

 

 

 

30:05 (10)
+01:13

11

Jenny Baklid
Norwegian National Team

 

 

 

30:11 (11)
+01:19

14

Birgit Dorthea Kleppa Madslien
Norwegian National Team

 

 

 

31:03 (14)
+02:11

23

Kristine Kravdal
Norwegian National Team

 

 

 

33:58 (23)
+05:06

disk

Aasne Haavengen
Norwegian National Team

 

 

 

felst.

 

Junior herrer:

1

Nikolai Taran
Russian National Team

 

 

 

33:44 (1)
+00:00

2

Maksim Zhilin
Russian National Team

 

 

 

33:48 (2)
+00:04

3

Corsin Boos
Swiss National Team

 

 

 

33:49 (3)
+00:05

4

German Sazykin
Russian National Team

 

 

 

34:15 (4)
+00:31

5

Artemiy Dorma
Russian National Team

 

 

 

34:18 (5)
+00:34

6

Nikita Timofeev
Russian National Team

 

 

 

34:28 (6)
+00:44

Norske:

8

Isak Jonsson
Norwegian National Team

 

 

 

34:57 (8)
+01:13

10

Even Lindaas
Norwegian National Team

 

 

 

35:09 (10)
+01:25

13

Henrik Fredriksen Aas
Norwegian National Team

 

 

 

36:04 (13)
+02:20

18

Aslak Heimdal
Norwegian National Team

 

 

 

37:09 (18)
+03:25

21

Eskil Froisland
Norwegian National Team

 

 

 

37:51 (21)
+04:07

26

Trygve Myhr
Norwegian National Team

 

 

 

40:24 (26)
+06:40

 

Senior herrer:

1

Eduard Khrennikov
Russian National Team

 

 

 

 

43:35 (1)
+00:00

2

Tuomas Kotro
Finnish National Team

 

 

 

 

43:41 (2)
+00:06

3

Markus Lundholm
Swedish National Team

 

 

 

 

43:42 (3)
+00:07

4

Gion Schnyder
Swiss National Team

 

 

 

 

43:43 (4)
+00:08

5

Tero Linnainmaa
Finnish National Team

 

 

 

 

44:05 (5)
+00:30

6

Erik Blomgren
Swedish National Team

 

 

 

 

44:08 (6)
+00:33

Norske:

19

Lars Moholdt
Norwegian National Team

 

 

 

 

46:00 (19)
+02:25

20

Styrk Kamsvaag
Norwegian National Team

 

 

 

 

46:05 (20)
+02:30

28

Audun Heimdal
Norwegian National Team

 

 

 

 

47:29 (28)
+03:54

30

Bjornar Kvale
Norwegian National Team

 

 

 

 

48:47 (30)
+05:12

32

Oyvind Wiggen
Norwegian National Team

 

 

 

 

49:08 (32)
+05:33

33

Jorgen Baklid
Norwegian National Team

 

 

 

 

49:39 (33)
+06:04

 

Senior damer:

1

Alena Trapeznikova
Russian National Team

 

 

 

 

41:45 (1)
+00:00

2

Isabel Salen
Swedish National Team

 

 

 

 

41:50 (2)
+00:05

3

Tatyana Oborina
Russian National Team

 

 

 

 

42:06 (3)
+00:21

4

Magdalena Olsson
Swedish National Team

 

 

 

 

42:14 (4)
+00:29

5

Lisa Larsen
Swedish National Team

 

 

 

 

43:05 (5)
+01:20

6

Salla Koskela
Finnish National Team

 

 

 

 

43:17 (6)
+01:32

Norske:

17

Evine Westli Andersen
Norwegian National Team

 

 

 

 

44:26 (17)
+02:41

22

Synne Strand
Norwegian National Team

 

 

 

 

46:56 (22)
+05:11

26

Anniken Eriksrud Karlsen
Norwegian National Team

 

 

 

 

47:31 (26)
+05:46

disk

Marit Melby Jacobsen
Norwegian National Team

 

 

 

 

felst.