- Godt å avslutte sesongen med seier

20.10.2018 Ivar Haugen

Marie Olaussen med hjemmeseier i Blodslitet – Svensk i herreklassen.

 

 

- Dette henger høyere enn alle de andre seirene jeg har i Blodslitet, smilte Marie Olaussen etter å ha løpt inn til seier i langløpet Blodslitet.

 

Fredrikstad-løperen var på hjemmebane på Borge Varde, og gjorde som hun har gjort 6 ganger tidligere – men da i junior- og ungdomsklassene – altså gikk helt til topps under sesongavslutningen like i utkanten av hjembyen:

 

- Jeg åpnet kontrollert på de to gaflede sløyfene, men var likevel med fremme i teten. Og da vi kom til langstrekket på den lange sisterunden skilte jeg og Maren Jansson Haverstad lag.

 

- Derfra til mål løp jeg alene.

 

Og det var en reise alene i spissen av feltet, inn til suveren seier. Over 4 minutter foran forrige helgs bronsevinner under NM-natt, Maren Jansson Haverstad. Anne Margrethe Hausken Nordberg imponerte ved å løpe inn til 3. plass.

 

Men det var altså yngste bla’ Olaussen som var best, og kunne avslutte sesongen på toppen av pallen.

 

Hun hviler imidlertid ikke lenge før arbeide med å stå best mulig rustet til neste sesong, med VM på hjemmebane i Østfold som det store målet:

 

- Det blir et par dager med ferie, før vi reiser på høydetrening i Flaggstaff, smiler Olaussen om kapp med høstsolen.

 

Hun legger til at det for hennes del handler om å bli sterkere frem mot 2019.

 

I dag var hun i hvert fall sterkest, og kunne sette et verdig punktum for sesongen.

 

 

Det samme kunne Emil Svensk, som gikk til topps i herreklassen for andre år på rad.

 

I fjor var det etter et spurtoppgjør mot Anders Nordberg, men denne gang kom den svenske landslagsmannen ensom inn til seier, uten at det kom gratis:

 

- Jeg var så trøtt på slutten at jeg knapt trodde jeg skulle komme til mål, sa han.

 

Men det ble altså seier i neste års VM-fylke:

 

- Jeg er egentlig «sprinter», så om det mesterskapet skal bli aktuelt for meg, må jeg satse betydelig mer på skogsorientering, kommenterte karen som i år fikk med seg VM-gull på sprintstafett.

 

Han står også med to seire på rappen i Blodslitet, og med en ny suksess neste år vil han kunne hente hjem et betydelig pengebeløp som premie for «Ragnar Weums Ærespris» sammenlagt.

 

- Vi får satse på det, sa karen som da garantert vil få kamp mot dagens andremann, Anders Nordberg.

 

- Jeg har vært sliten hele uken etter NM-natt og Norgescup jaktstart forrige helg. I tillegg fikk jeg en del bom på de første sløyfene, kommenterte veteranen som til tross for dette var fornøyd med andreplass i dag.

 

Avslutning på en god sesong for Nordberg – som har fått med seg flere NM-medaljer denne høsten.

 

Ola Martner ble nummer 3.

 

Juniorklassene ble vunnet av Kasper Fosser, Victoria Hæstad Bjørnstad, Isak Jonsson og Pernille Katla.

 

 

 

 

 

 

 

 

Resultater:

Damer senior:

1

(411)

Olaussen , Marie

Fredrikstad SK

02:12:14

 

 

2

(419)

Haverstad , Maren Jansson

NTNUI

02:16:43

+04:29

 

3

(401)

Nordberg , Anne M Hausken

Nydalens SK

02:18:29

+06:15

 

4

(416)

Thrane Ødum , Miri

IFK Göteborg

02:22:55

+10:41

 

5

(412)

Jurenikova , Eva

Halden SK

02:30:29

+18:15

 

6

(410)

Gunell , Yvonne

FSO

02:32:23

+20:09

 

7

(409)

Holer , Lisa

Göteborg Majorna OK

02:35:18

+23:04

 

8

(417)

Hornik , Aleksandra

Paimion Rasti

02:36:53

+24:39

 

9

(414)

Bergman , Emma

OK Pan Kristianstad

02:43:01

+30:47

 

 

Herrer senior:

1

(1)

Svensk , Emil

Stora Tuna OK

02:34:29

 

 

2

(2)

Nordberg , Anders

Nydalens SK

02:39:32

+05:03

 

3

(29)

Martner , Ola

OK Pan Kristianstad

02:42:40

+08:11

 

4

(27)

Granqvist , Emil

NTNUI

02:43:16

+08:47

 

5

(22)

Egger , Jonas

Göteborg Majorna OK

02:44:52

+10:23

 

6

(19)

Kuukka , Elias

Tampereen Pyrintö

02:46:08

+11:39

 

7

(9)

Lundanes , Ivar

IL Tyrving

02:47:47

+13:18

 

8

(36)

Christiansen , Vetle

Bækkelagets SK

02:48:34

+14:05

 

9

(3)

Mathisen , Hans Petter

Fredrikstad SK

02:48:45

+14:16

 

10

(8)

Ekeberg , Bjørn

IL Tyrving

02:50:02

+15:33

 

 

Herrer eldre junior:

1

(515)

Fosser , Kasper

Heming Orientering

01:57:41

 

 

2

(504)

Hjermstad , Erling

Fossum IF

02:06:44

+09:03

 

3

(510)

Haga , Anders

Raumar Orientering

02:06:45

+09:04

 

4

(513)

Svensk , Jesper

Stora Tuna OK

02:15:57

+18:16

 

5

(505)

Storhov , Oskar Spets

Freidig

02:16:08

+18:27

 

6

(512)

Bidstrup Møller , Laurits

OK Pan Århus

02:16:37

+18:56

 

 

Herrer yngre junior:

1

(231)

Jonsson , Isak

Nydalens SK

01:54:28

 

 

2

(215)

Aas , Henrik Fredriksen

Asker Skiklubb

01:54:50

+00:22

 

3

(244)

Hannrup , Erik

IF Thor

01:55:03

+00:35

 

4

(220)

Arntzen , Sander

Asker Skiklubb

01:55:07

+00:39

 

5

(240)

Frisk , Simon

Järla Orientering

01:55:17

+00:49

 

6

(251)

Tengroth , Kristoffer

Sundbybergs IK

01:55:32

+01:04

 

 

Damer eldre junior:

1

(702)

Bjørnstad , Victoria Hæstad

Fossum IF

01:56:46

 

 

2

(710)

Kracht , Agnes Nørgård

Farum-Tisvilde OK

01:57:17

+00:31

 

3

(708)

Strand , Synne

Asker Skiklubb

01:58:15

+01:29

 

4

(703)

Sikkeland , Oda J

IL Tyrving

02:08:41

+11:55

 

5

(711)

Øbro , Ida

OK Orion

02:09:20

+12:34

 

6

(701)

Farnes Hennum , Tilla

Asker Skiklubb

02:10:52

+14:06

 


Damer yngre junior:

1

(624)

Katla , Pernille

Fossum IF

01:49:13

 

 

2

(605)

Markussen , Lotte Jauhojärvi

Asker Skiklubb

01:52:39

+03:26

 

3

(601)

Källvik-Leufvén , Johanna

Åmåls OK

01:54:12

+04:59

 

4

(639)

Simonsen , Annika

IK Hakarpspojkarna

01:54:25

+05:12

 

5

(629)

Ranvik , Andrea

Konnerud IL

01:54:31

+05:18

 

6

(636)

Kristiansson , Malin

Trollhättans SOK

01:54:38

+05:25