- Følte meg sterkest hele veien

21.09.2019 Ivar Haugen

Pedersli og Hæstad Bjørnstad best under tidenes første NM i knock out sprint!

 

 

Over: Trond Einar Moen Pedersli løper inn til seier på NM knock out sprint.


Under: Victoria Hæstad Bjørnstad på vei mot mål og seier. Begge foto: Per Ivar Skinderhaug

Victoria Hæstad Bjørnstad - 20190921_163836-4-600.jpg

 

- Jeg følte meg sterkest hele veien egentlig. Og ut fra passering av arena bestemte jeg meg for å «kjøre», sa Trond Einar Moen Pedersli etter å ha løpt inn til NM-gull på knock out sprint i Verdal i ettermiddag.

 

Da løperen fra OL Trollelg satte full fart, ble det vanskelig for resten av løperne i det 10 mann store finalefeltet å følge den fotrappe trønderen:

 

- Jeg skjønner egentlig ikke hvordan de skulle kunne slått meg i dag. Da måtte jeg i tilfelle ha gjort noen feil.

 

Men han klarte seg altså uten feiltrinn, og løp inn til seier ett lite sekund foran unggutten Vegard Jarvis Westergård. Veteranen Øystein Kvaal Østerbø kompletterte pallen da han løp inn 2 sekunder bak Pedersli.


En Pedersli som etter styrkebeskjed og NM-gull i dag ser med optimisme på verdenscupen i Sveits kommende helg – hvor det venter to sprintdistanser – hvorav en av dem er i knock out formatet:

 

- Jeg løper for topp 6 plasseringer, sa dagens bestemann.


Hos damene var det Victoria Hæstad Bjørnstad som var best:

 

- Utrolig moro, smilte juniorjenta etter målgang.

 

Men hun måtte erkjenne at på ferden mot sitt første seniorgull i NM, fikk hun noe hjelp:

 

- Ingeborg Eide ga beskjed at vi hadde fått luke på de andre noen poster før passering av arena. Da bestemte vi oss for å utnytte det.

 

Dermed handlet det om Ingeborg Eide og Victoria Hæstad Bjørnstad i siste del av finaleløpet:

 

- Jeg følte meg ikke sikker på seier, for Ingeborg (Eide) virket veldig sterk.

 

Men til slutt måtte altså vinneren av NM på den tradisjonelle sprintdistansen fra i vår, Ingeborg Eide, strekke våpen mot Victoria Hæstad Bjørnstad når det handlet om knock out varianten i dag:

 

- Hun var litt kjappere enn meg på slutten, konstaterte Eide.

 

Silje Ekroll Jahren løp inn til 3. plass.

 

Juniorklassene under NM i knock out sprint ble vunnet av Frida Haugskott, Cornelius Bjørk, Ragnhild Eide og Elias Jonsson.

 

O-idol – som er en konkurranse for landets beste 16-åringer – ble vunnet av Ingeborg Rygg Eikeland og Anselm Reichenbach.

 

I morgen fortsetter NM-helgen i Verdal med NM-junior stafett og Norgescup over mellomdistanse.

 

Resultater:

Herrer senior:

1

(741)

Pedersli, Trond Einar Moen

OL Trollelg

07:58

 

 

2

(728)

Westergård, Vegard Jarvis

NTNUI

07:59

+00:01

 

3

(739)

Østerbø, Øystein Kvaal

Bækkelagets SK

08:00

+00:02

 

4

(736)

Ahlbäck, Emil

Fossum IF

08:01

+00:03

 

5

(735)

Arnesen, Ulrik Astrup

NTNUI

08:02

+00:04

 

6

(740)

Størmer, Oskar

Fossum IF

08:03

+00:05

 

7

(726)

Dalberg, Vegard Ølstad

Bækkelagets SK

08:07

+00:09

 

8

(732)

Steiwer, Gaute Hallan

Fredrikstad SK

08:09

+00:11

 

9

(719)

Holt, Mattis

Freidig

08:10

+00:12

 

10

(730)

Breivik, Eirik Langedal

NTNUI

08:34

+00:36

 

 

Damer senior:

1

(821)

Bjørnstad, Victoria Hæstad

Fossum IF

08:43

 

 

2

(826)

Eide, Ingeborg

Byåsen IL

08:50

+00:07

 

3

(829)

Jahren, Silje Ekroll

Nydalens SK

08:57

+00:14

 

4

(822)

Watson, Mai Elin B.

Bækkelagets SK

09:00

+00:17

 

5

(823)

Svanøe-Hafstad, Eirin

Frol IL

09:06

+00:23

 

6

(828)

Fjellanger, Kristine

Varegg Fleridrett

09:11

+00:28

 

7

(820)

Gløersen, Marthe

Bækkelagets SK

09:14

+00:31

 

8

(825)

Lundanes, Ingrid

NTNUI

09:26

+00:43

 

9

(816)

Sandstad, Malin

NTNUI

09:27

+00:44

 

10

(824)

Brochmann, Lone

Bækkelagets SK

09:42

+00:59

 

 

Damer yngre junior:

1

(450)

Haugskott, Frida

OL Trollelg

08:54

 

 

2

(441)

Scheele, Oda

Nydalens SK

08:58

+00:04

 

3

(426)

Jebsen, Malene Teresia

Heming Orientering

09:00

+00:06

 

4

(445)

Baklid, Jenny

Konnerud IL

09:02

+00:08

 

5

(451)

Ranvik, Anniken

Konnerud IL

09:05

+00:11

 

6

(415)

Jomaas, Karen Hoel

Fossum IF

09:06

+00:12

 

 

Herrer yngre junior:

1

(343)

Bjørk, Cornelius

Sandefjord OK

07:29

 

 

2

(335)

Vik, Lars Young

Nydalens SK

07:32

+00:03

 

3

(351)

Jonsson, Isak

Nydalens SK

07:33

+00:04

 

4

(368)

Alstad, Tobias

Frol IL

07:34

+00:05

 

5

(363)

Øxnevad, Clemens Sundby

Ganddal IL

07:41

+00:12

 

6

(356)

Grønli, Jonas

Freidig

07:43

+00:14

 

 

Damer eldre junior:

1

(618)

Eide, Ragnhild

Byåsen IL

08:24

 

 

2

(608)

Hanssen, Lene Berg

Byåsen IL

08:29

+00:05

 

3

(623)

Dyrkorn, Ane

NTNUI

08:36

+00:12

 

4

(625)

Haavengen, Marlin

Kongsberg OL

08:41

+00:17

 

5

(605)

Katla, Pernille

Fossum IF

08:45

+00:21

 

6

(616)

Olaussen, Idun Kristine Felde

Halden SK

08:47

+00:23

 

 

Herrer eldre junior:

1

(524)

Jonsson, Elias

Nydalens SK

07:36

 

 

2

(543)

Pytten, Kristian

Kristiansand OK

07:38

+00:02

 

3

(522)

Melsom, Einar

Fossum IF

07:39

+00:03

 

4

(507)

Baklid, Jørgen

NTNUI

07:41

+00:05

 

5

(544)

Liland, Lukas

Nydalens SK

07:44

+00:08

 

6

(531)

Eidsmo, Mats

Freidig

08:02

+00:26

 

 

O-idol D16:

1

(204)

Eikeland, Ingeborg Rygg

Bergens TF

08:55

 

 

2

(226)

Holtermann, Une

Porsgrunn OL

08:57

+00:02

 

3

(218)

Vasshaug Jægtvik, Mille

Konnerud IL

08:59

+00:04

 

4

(213)

Eidsmo, Mari

Freidig

09:06

+00:11

 

5

(222)

Kolstad, Ane Malene

Freidig

09:07

+00:12

 

6

(235)

Sæbbø, Vilde Margrethe

Stavanger Orienteringsklubb

09:10

+00:15

 

 

O-idol H16:

1

(129)

Reichenbach, Anselm

Oppsal Orientering

07:24

 

 

2

(116)

Urset, Hans

IL BUL-Tromsø

07:25

+00:01

 

3

(111)

Skjerve, Martin Vehus

Verdal OK

07:29

+00:05

 

4

(105)

Fingarsen, Sander Tonjer

Elverum OK

07:33

+00:09

 

5

(124)

Takle, Brage

Kristiansand OK

07:40

+00:16