- En god bekreftelse
Magne Dæhli løp seg opp på pallen under dagens jaktstart i verdenscupen.
Over: Magne Dæhli vinner spurten mot Miika Kirmula og sikrer seg 3. plass under dagens jaktstart.
Under: De tre beste på dagens jaktstart.
- Jeg følte meg bra fysisk, og litt før passering arena kjørte jeg på. Da ble det litt luker i klyngen, sa Magne Dæhli etter dagens jaktstart i verdenscupen i orientering Finland.
Klyngen som Dæhli da var lokomotiv for var på plasseringene 3 til 7. Med Gustav Bergman – som løp alene i tet hele veien til seier og Frederic Tranchand – som tok vare på sin andreplass fra gårsdagens mellomdistanse til en ny av same sort i dag.
Men bak der var altså Dæhli i kamp om den siste plassen på pallen.
- Jeg lykkes med min taktikk, konstaterer mannen som etter en skikkelig spurt holdt unna for finske Miika Kirmula – og kunne juble for 3. plass.
Dermed står Dæhli med 4. plass fra i går og 3. plass i dag som fasit etter verdenscupinnledningen i Finland.
- Det har absolutt vært en bra helg, men samtidig føler jeg at det er mer å gå på når det gjelder formen.
- Uansett er det en god bekreftelse på at jeg er på rett vei med tanke på VM i august.
Olav Lundanes – som ble 3. mann i går – fikk da bekreftelse på det samme. I dag ble det noe tyngre for verdensmesteren på langdistanse – som endte på 9. plass.
Gaute Hallan Steiwer løp inn som nummer 14 etter 9. plass i går og Vetle Ruud Bråten løp seg opp fra 27. plass til 20. plass på dagens jaktstart.
Videre ble Audun Heimdal, Torgeir Nørbech, Kasper Fosser, Jon Aukrust Osmoen og Yngve Skogstad henholdsvis 23, 30, 31, 38 og 44 etter to dager med orientering under verdenscupinnledningen i skogene utenfor Helsinki.
Verdenscupen har nå en hviledag, før det fortsetter med sprintstafett i Helsinki på tirsdag. Der stiller Norge med 3 lag.
Resultater:
Herrer:
1 201 SWE Gustav Bergman Sweden1:12:19
2 202 FRA Frederic Tranchand France 1:14:17 +1:58
3 204 NOR Magne Daehli Norway 1:14:23 +2:04
4 207 FIN Miika Kirmula Finland 1:14:24 +2:05
5 205 SWE Martin Regborn Sweden1:14:36 +2:17
6 206 SUI Daniel Hubmann Swiss 1:14:56 +2:37
7 208 CZE Vojtech Kral Czech 1:15:03 +2:44
8 213 SUI Joey Hadorn Swiss 1:16:20 +4:01
9 203 NOR Olav Lundanes Norway 1:16:42 +4:23
Øvrige norske:
14 209 NOR Gaute Hallan Steiwer Norway 1:18:19 +6:00
20 227 NOR Vetle Ruud Braten Norway 1:20:58 +8:39
23 220 NOR Audun Heimdal Norway 1:21:06 +8:47
30 217 NOR Torgeir Noerbech Norway 1:22:33 +10:14
31 247 NOR Kasper Fosser Norway 1:22:37 +10:18
38 234 NOR Jon Aukrust Osmoen Norway 1:25:51 +13:32
44 277 NOR Yngve Skogstad Norway 1:26:30 +14:11
Damer:
1 1 SWE Tove Alexandersson Sweden 58:50
2 3 FIN Marika Teini Finland 1:00:20 +1:30
3 5 NOR Kamilla Olaussen Norway 1:01:26 +2:36
4 2 RUS Natalia Gemperle Russian 1:02:04 +3:14
5 4 SWE Karolin Ohlsson Sweden 1:02:06 +3:16
6 8 RUS Anastasia Rudnaya Russian 1:02:16 +3:26
7 6 FIN Venla Harju Finland 1:02:35 +3:45
8 11 SUI Sabine Hauswirth Switzerland 1:03:38 +4:48
9 17 SWE Anna Bachman Sweden 1:03:42 +4:52
10 16 SUI Elena Roos Switzerland 1:03:43 +4:53
11 12 NOR Marianne Andersen Norway 1:03:48 +4:58
Øvrige norske:
26 22 NOR Silje Ekroll Jahren Norway 1:06:36 +7:46
27 34 NOR Ingeborg Eide Norway 1:06:56 +8:06
34 38 NOR Ingrid Lundanes Norway 1:10:30 +11:40
36 35 NOR Kine H Steiwer Norway 1:10:47 +11:57
41 46 NOR Marie Olaussen Norway 1:11:02 +12:12
43 44 NOR Maren J Haverstad Norway 1:11:14 +12:24