Debatt om damestafetten på 10mila: «Damestafetten kan godt gå gjennom natten!»

22.02.2021 Ivar Haugen

Se hva dameløpere i Norge mener om likestilling i o-idretten.


Over: Vått, grått og mørkt under denne konkurransen, men da blir det bare enda mer utfordrende! Foto: Snorre Veggan

 

I svensk orientering er det stor debatt om likeverdige konkurransevilkår for herrer og damer, og under forbundsmøtet i svensk orientering -det som tilsvarer forbundstinget i Norge – 20. mars skal delegatene ta stilling til en rekke forslag som går på likestilling i o-idretten.


Debatten som går i forkant av det nevnte forbundsmøtet inneholder også sterke røster fra de aktive – blant annet på endringer av damestafetten under 10mila.

Noen av dem – blant annet en rekke toppløpere - har forfattet et innlegg som du kan lese: her


Se også på Twitter:

https://twitter.com/NydalensSK/status/1361602624844398597?s=20

 

https://twitter.com/anordber/status/1361593717312872448?s=20

 

Vi har luftet den samme debatten hos en del dameløpere på vår side av grensen.

Silje Ekroll Jahren sine tanker og meninger ser du: her

Victoria Hæstad Bjørnstad har kommet til orde: her

Marte Hoff Hagen sier hva hun mener: her

Marie Olaussen sier sin mening: her

Marta Ulvensøen forteller hva hun mener: her

Andrine Benjaminsen forteller hva hun tenker: her

Løperne er utfordret med noen spørsmål.

 

I dag er det Halden-løper og britisk landslagsløper Jo Shepherd som får si sin mening:

 

(fortsetter under bildet)

2020_Jo_Shepherd-2.jpg

Jo Shepherd - her i aksjon i Halden-drakten - støtter det svenske initiativet. Foto: Per Ivar Skinderhaug

 

Hva er din mening/holdning til initiativet som er linket ovenfor?


- Jeg er enig med initiativet.

 

Rett og slett; hva tenker du?


- Jeg tenker at det er viktig med likestilling når det gjelder dame- og herrekonkurransene. Jeg synes at det kan engasjere mer damer til å være med på de store stafettene og øke antallet aktive damer i klubbene, som kommer til å ha mange positive effekter for klubber generelt.

- På elitenivå kan det være demotiverende og påvirke selvtilliten negativt å havne på 2. laget for damer selv om man har plasseringer på den øvre halvdel av resultatlista på VM de siste årene. Som eliteløper med mange konkurranser i året, vurderer jeg å unngå den lange reisen til Jukola hvis klubben ikke trenger meg på 1. laget.

- Jeg tror det også kan være demotiverende for yngre jenter som ser gutter i samme alder få være på herrenes 2. lag mens de havner på damenes 4. lag. På likt linje er det flere veteranherrer som er motivert til å fortsette å trene på godt nivå langt etter elitekarrieren er over på grunn av at de vet at de kommer til å være verdsatt som løpere på klubbens 2. lag.

- Jeg tror vi kunne motivere flere veterandamer til å fortsette å trene på godt nivå hvis de hadde samme muligheter til å representere klubbens 2. lag på en krevende og spennende nattetappe istedenfor en kort etappe i dagslys på 3.- eller 4. laget.

 

Hva er - etter din mening - den beste løsningen for damer i henholdsvis 10mila og Jukola (antall etapper, lengde og konkurransetidspunkt (natt eller dag)?


- Jeg vil gjerne at damelagene har like mange etapper som herrelagene, jeg vil gjerne at damestafetten går gjennom natten og har likt total vinnertid som herrestafetten. 

 

Hvordan synes du en langdistanse for damer bør være (lengde/konkurransetid)?


- Jeg synes at langdistanse bør ha likt konkurransetid for damer og herrer. Jeg synes at vinnertiden for begge kjønn bør være 90 - 100 minutter.