Benjaminsen med nytt NM-gull – Håkon Jarvis Westergård best i herreklassen på dagens knockout sprint!

26.09.2020 Ivar Haugen

Sterke seniorvinnere etter lang dag med sprintorientering i Haugesund.


Andrine Benjaminsen med seiersgest i det hun løper over mål.


- To gull på en helg. Det kan ikke bli bedre, sa Andrine Benjaminsen etter å ha distansert finalefeltet under dagens NM i knockout sprint i Haugesund.


Da var det gjort unna prolog i morgentimene, semifinale på tidlig ettermiddag, før en sto igjen med de beste løperne på en fellesstart i finalen


Og Benjaminsen – som vant den individuelle sprinten i går – kom ikke lett til det i dagens finale:

- Jeg måtte snu – for å få registrert stempling - på en pist like før passering av arena, og da måtte jeg øke farten.

- Men jeg ble ikke stresset.


Hun jobbet seg oppover i feltet ut på den siste runden, før hun satte inn støtet på vei opp mot 9. post:

 

- Da hadde jeg ikke noe å svare md, kommenterte Victoria Hæstad Bjørnstad.

Selv om Hæstad Bjørnstad måtte strekke våpen på slutten, var hun nærmest i mål – og ble belønnet med sølvmedalje i NM.


Bronsen gikk til Ingeborg Eide – som vant sølv på den individuelle sprinten i går.


Men det var Benjaminsen sin helg, med to gull på to dager:

- Det er deilig å vinne nok et gull.

Og det har blitt 4 av dem i høst for Benjaminsen, ultralang og lang i tillegg til helgens to sprintgull i Haugesund.


Da har hun også fortjent tilnavnet som stadionspeaker ga henne etter dagens seier; «NM—dronning»

(fortsetter under bildet)

DSC_0909 (2)-470.jpg

Norsk mester i knockout sprint, Håkon Jarvis Westergård.


I herreklassen tok Håkon Jarvis Westergård steget fra sølv i går til toppen av pallen i dag:

- Hele dagen i dag har vært veldig bra for min del. Når det er fellesstart har jeg en helt annen innstilling, og i finalen var det tilnærmet perfekt, oppsummerte bergenseren som bor i Oslo og løper for Tyrving IL.


Noe han har gjort upåklagelig denne helgen:


- Det har vært en veldig bra helg for meg totalt sett. I går tapte jeg kanskje 20 sekunder underveis.

 

I dag tok han «taktpinnen» på direkten, og var aldri skikkelig truet i finalen:


- Jeg er kjempefornøyd.


Jarvis Westergård sikret seg seieren i dag foran Dag Blandkjenn og Jørgen Baklid, på henholdsvis sølv- og bronseplass.

 

Juniorklassene i dag ble vunnet av Ingeborg Rygg Eikeland, Hans Urset, Lene Berg Hansen og Mats Eidsmo.


I morgen avsluttes helgen med NM-sprintstafett fra samme arena i Haugesund sentrum.

 

Resultater:

Herrer senior:

1

(427)

Westergård, Håkon Jarvis

Tyrving IL

09:20

 

 

2

(433)

Blandkjenn, Dag

Kristiansand OK

09:23

+00:03

 

3

(436)

Baklid, Jørgen

NTNUI

09:24

+00:04

 

4

(428)

McNulty, Henry

Bækkelagets SK

09:32

+00:12

 

5

(424)

Fremstad, Karl

Tyrving IL

09:40

+00:20

 

6

(441)

Eidsmo, Håvard Sandstad

Freidig

10:16

+00:56

 

 

Damer senior:

1

(332)

Benjaminsen, Andrine

Lillomarka OL

08:45

 

 

2

(326)

Bjørnstad, Victoria Hæstad

Fossum IF

08:48

+00:03

 

3

(331)

Eide, Ingeborg

Byåsen IL

08:51

+00:06

 

4

(314)

Tuomisto, Anu

NTNUI

09:01

+00:16

 

5

(325)

Dyrkorn, Ane

NTNUI

09:26

+00:41

 

6

(323)

Brochmann, Lone

Bækkelagets SK

09:32

+00:47

 

 

Herrer eldre junior:

1

(256)

Eidsmo, Mats

Freidig

09:32

 

 

2

(274)

Vie, Sigurd Paulsen

NTNUI

09:38

+00:06

 

3

(276)

Vik, Lars Young

Nydalens SK

09:40

+00:08

 

4

(260)

Øxnevad, Clemens Sundby

Ganddal IL

09:43

+00:11

 

5

(267)

Hellerud, Niels Christian

Halden SK

09:46

+00:14

 

6

(280)

Eliassen, Bendik

Fredrikstad SK

10:18

+00:46

 

 

Herrer yngre junior:

1

(112)

Urset, Hans

IL BUL-Tromsø

09:40

 

 

2

(136)

Alstad, Tobias

Frol IL

09:41

+00:01

 

3

(151)

Reichenbach, Anselm

Oppsal Orientering

09:42

+00:02

 

4

(120)

Holt, Mikkel

Freidig

09:43

+00:03

 

5

(133)

Takle, Brage

Kristiansand OK

09:50

+00:10

 

6

(149)

Kriszat-Løvfald, Kornelius

Nydalens SK

09:52

+00:12

 

 

Damer eldre junior:

1

(212)

Hanssen, Lene Berg

Byåsen IL

09:00

 

 

2

(206)

Baklid, Jenny

NTNUI

09:07

+00:07

 

3

(205)

Aasheim, Janne Tjørhom

Nydalens SK

09:24

+00:24

 

4

(208)

Jomaas, Karen Hoel

Fossum IF

09:40

+00:40

 

5

(222)

Gjølsjø, Aurora

NTNUI

09:42

+00:42

 

6

(219)

Krogh, Ane Sofie

Oppsal Orientering

10:04

+01:04

 

 

 

Damer yngre junior:

1

(38)

Eikeland, Ingeborg Rygg

Bergens TF

09:06

 

 

2

(13)

Haugskott, Frida

OL Trollelg

09:07

+00:01

 

3

(53)

Vik, Pia Young

Nydalens SK

09:08

+00:02

 

4

(52)

Arnesen, Maya Jones

Heming Orientering

09:10

+00:04

 

5

(28)

Scheele, Oda

Nydalens SK

09:24

+00:18

 

6

(50)

Johannesen, Mari Fjellbirkeland

IL Gular

09:25

+00:19